Strona główna
  WKU Bolesławiec

Czytasz wypowiedzi wyszukane dla hasła: WKU Bolesławiec

Temat: Złoty Medal dla rodziców wojskowych
Wojskowa Komenda Uzupełnień w Bolesławcu informuje, iż zgodnie z rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej w celu okazania uznania rodzicom, którzy wychowali wiele dzieci na wzorowych i ofiarnych żołnierzy, nadawane są Złote i Srebrne medale „Za Zasługi dla Obronności Kraju”.
Warunkiem przyznania rodzicom „Złotego Medalu” jest nienaganne pełnienie przez co najmniej pięcioro dzieci czynnej służby wojskowej w instytucjach podległych Ministerstwu Obrony Narodowej lub pełnienie przez co najmniej troje dzieci zawodowej służby wojskowej. „Srebrny Medal” przyznawany jest rodzicom, których co najmniej troje dzieci pełniło lub pełni nienagannie czynną służbę wojskową. Osoby zainteresowane i spełniające warunki do nadania medalu proszone są o kontakt telefoniczny z Panią Eweliną Syk nr tel. 075 73 81 814 albo o kontakt osobisty lub listowny pod adresem: Wojskowa Komenda Uzupełnień w Bolesławcu, ul. B. Chrobrego 5, 59 - 700 Bolesławiec.

Roman Latosiński Naczelnik Wydziału Promocji i Informacji
Urząd Miasta ZgorzelecTemat: ppor. Wladyslaw Bargiel - dlaczego bohater?

polską jednostką wojskową w Bolesławcu był 13 Pułk Kawalerii, którego trzon stanowili żołnierze frontowego oddziału zaporowego. Z końcem 1945 r. żołnierzy zdemobilizowano, a pułk rozwiązano.


W maju/czerwcu 1945 r. 2 Samodzielną Brygadę Zaporową przeformowano w 12 Pułk KBW i zakwaterowano w Bolesławcu. W listopadzie 1945 r. 12 Pułk KBW rozwiązano, przybył 40 pułk piechoty.

SOLON to sa dwa rozne pulki.


podległy pułkowi/batalionowi KBW z Jeleniej Góry.
W tamtym okresie nie bylo Jeleniej Gorze tej jednostki.

Znalazlem jeszcze cos takiego: "W polowie maja 1945 r. brygadę (11 Samodzielną Brygadę Zaporową) przekształcono w XII specjalny pułk KBW, który pod dowództwem płk. A. Iwaszkiewicza został skierowany do Bolesławca. Z końcem maja strudzeni żołnierze dotarli do koszar, tworząc pierwszy garnizon w grodzie nad Bobrem."
http://www.istotneinformacje.pl/bolesla ... ca1679.php

Gdzies czytalem, ze 13 Pułk Kawalerii nie figuruje w spisie WP.

Temat: ppor. Wladyslaw Bargiel - dlaczego bohater?

"Pierwszą po zakończeniu działań wojennych polską jednostką wojskową w Bolesławcu był 13 Pułk Kawalerii, którego trzon stanowili żołnierze frontowego oddziału zaporowego. Z końcem 1945 r. żołnierzy zdemobilizowano, a pułk rozwiązano. Na jego miejsce przybył pułk piechoty."[... ]
W maju/czerwcu 1945 r. 2 Samodzielną Brygadę Zaporową przeformowano w 12 Pułk KBW i zakwaterowano w Bolesławcu. W listopadzie 1945 r. 12 Pułk KBw rozwiązano, przybył 40 pułk piechoty.
W Bolesławcu pozostał zapewne jakiś oddział KBW, podległy pułkowi/batalionowi KBW z Jeleniej Góry.

Może w tej książce znajdą się intersujące informacje:
Mieczysław Jaworski, "Korpus Bezpieczeństwa Wewnętrznego 1945-1965", Warszawa 1984.Temat: ppor. Wladyslaw Bargiel - dlaczego bohater?
Moja odpowiedz byla zwiazana z tym pytaniem Strzelca: A czy był bohaterem?.
Wpadlem do was, myslac, ze moze ktos cos wie na ten temat, informacje ktore znalazlem, zaprzeczaja sobie same, jak np: jednostka KBW w Boleslawcu, (musiala to byc pierwsza). "Pierwszą po zakończeniu działań wojennych polską jednostką wojskową w Bolesławcu był 13 Pułk Kawalerii, którego trzon stanowili żołnierze frontowego oddziału zaporowego. Z końcem 1945 r. żołnierzy zdemobilizowano, a pułk rozwiązano. Na jego miejsce przybył pułk piechoty."[... ]
http://www.istotneinformacje.pl/bolesla ... ca1450.phpTemat: Żandarmeria wojskowa dziś na A4


Czy ktoś może wie w jakim celu, w dniu koło godziny 21:00 dzisiejszym
Żandarmeria Wojskowa "przeprowadzała" przez A4 kilkanaście autobusów i
kilka
ciężarówek?
Czy ktoś też ich widział?


Witaj.
Nie widziałem, mogę się tylko domyślać. Jeżeli było to w niedalekich
okolicach Bolesławca to może w 10 BKPanc w Świętoszowie znowu mają
szkolenie poligonowe i zjechała się cała "góra" czyli generalicja...
Przeżywałem ten motyw jakiś czas temu... Byłem w tym czasie tam w
rezerwie i wtedy był to już 2 poligon, a mówili że w tym roku mająbyć
cztery... Może to kolejny z nich...

Pozdrawiam

Temat: Podstawowe pytania dotyczące zasadniczej służby wojskowej
Czy narażam się na jakieś konsekwencje podejmując teraz prace, wiedząc że w sierpniu ide do wojska? Przypuśćmy że dostane umowę na okres próbny 3 miesiące lub 6 miesięcy. Nie mam jeszcze oficjalnego wezwania, ale bylem w WKU zgłosiłem się na ochotnika i przydzielili mnie do Grudziądza(zaliczyłem już psychologa w Bolesławcu, został mi tylko jakiś lekarz w lipcu). Także za granice nie opłaca mi się za bardzo jechać zwłaszcza że nie wiem kiedy dokładnie mam tego lekarza, a siedzieć na garnuszku rodziców nie mam zamiaru.Temat: Mapa
kliknelam na Twoj profil - napisane jest Bolesławiec, ale nie ma wspołrzednych tak jak u Wesołego, mając otwarty Twoj profil weszłam w mape a ona sie na jakichs Puławach otwiera...zreszta zawsze sie na tym otwiera

A mojej miejscowosci nie da sie przyblizyc satelitarnie na zadnej mapie... chyba dlatego ze kiedys w lesie była duza jednostka wojskowa...Temat: Skandaliczne zachowanie żołnierzy w pociągu Wrocław-Legnica
O żołnierzach w pociągach mogłabym napisać książkę. W Bolesławcu i w pobliskim Świętoszowie są spore jednostki wojskowe i bardzo często mam wątpliwą przyjemność obserwować poczynania żołnierzy w pociągach. Najgorsze są jednak dni, gdy rezerwa wraca do domów. Policja i Żandarmeria Wojskowa "odprowadza" ich tylko na dworzec PKP, a w pociągu zaczyna się istny horror...Temat: Do kolegi Jacka
Tak więc w związku z twoim pytaniem odpowiadam to co wiem. Pierwsza propozycja rządu była taka aby wojsko było tylko zawodowe od 2012 roku. Lecz weszła jakaś nowelizacja ustawy w związku ze służbą wojskową i na 100% skrócone to zostało do 2009 roku. Tak więc ja jestem przedostatnim poborem lata przed wejściem wojska zawodowego. Teraz już jednak widać że zaczyna wchodzić to w życie gdyż proponują nam abyśmy zostali na ZAWODOWYCH starszych szeregowych dla których przewidziano w samym Bolesławcu od stycznia aż 100 pełnych etatów. Kuszą nas również wyjazdem do Libanu w którym wojska by stacjonowały 6 miesięcy a za każdy miesiąc spędzony na misji dostawałoby się 3000zł +pensja z pracy jako starszy szeregowy w Polsce.

Podsumowując ten kto się boi wojska (a wcale źle nie jest) niech jeszcze pościemnia do 2009 roku i go to minie to mówiłem ja Jaco

P.s Wesołych Świąt dla was wszystkich.
Temat: Spotkało cię coś smutnego? Powiedz nam o tym.
Spotkało mnie rano coś smutnego... nie działało forum ;(

P.S.(taki OT sorry) Solaris, naprawdę współczuję z tym WKU, ale może trafisz do Bolesławca - to jednostka półotwarta, albo Świętoszów (na Leopardach sobie pośmigasz )Temat: ppor. Wladyslaw Bargiel - dlaczego bohater?
Nic sie nie zgadza, ppor. Bargiel nie zginal w Czastarach. Szkole nadano imie w 1966 roku. W Boleslawcu pierwsza jednosta wojskowa byl 13 pulk kawalerii. Ppor.Bargiel nie sluzyl, we Wroclawiu. W biuletynie IPN nic nie ma o ppor. Bargielu.Temat: 62 rocznica forsowania Nysy Łużyckiej
W dniu 16 kwietnia obchodzono 62 rocznicę forsowania Nysy Łużyckiej oraz powrotu Ziem Zachodnich i Północnych do Macierzy. W uroczystości oprócz
licznej grupy kombatantów uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych miasta - Rafał Gonicz i Radosław Baranowski. Obecni byli również: Starosta Powiatu Piotr Woroniak, Wójt Gminy Zgorzelec - Kazimierz Janik, Burmistrz Miasta Zawidowa - Józef Sontowski oraz Miasta i Gminy Bogatynia - Andrzej Grzmielewicz. Licznie reprezentowane były delegacje: Wojska, Straży Granicznej, Policji, przedstawicieli związków i organizacji kombatanckich, organizacji społecznych i politycznych oraz związków zawodowych.
Po wystąpieniach okolicznościowych: żołnierza II Armii Wojska Polskiego płk Józefa Borowca oraz burmistrza Rafała Gronicza zebrani odmówili modlitwę w intencji poległych i zmarłych żołnierzy II Armii Wojska Polskiego.
Po raz kolejny Dziekan zgorzeleckiego dekanatu ks. Prałat Jan Mycek zaapelował do zgromadzonych i mieszkańców miasta o przejmowanie przez poszczególne rodziny opieki nad grobami żołnierzy spoczywających na cmentarzu. Podczas uroczystości wręczone zostały również wyróżnienia. Na wniosek Zarządu Powiatowego Związku Żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego w Zgorzelcu - Zarząd Główny ZZLWP w Warszawie odznaczył Krzyżem Ludowego Wojska Polskiego ks. Dziekana mjr Jana Mycka. Aktu odznaczenia dokonał Wiceprezes Zarządu Głównego Związku Żołnierzy LWP ppłk mgr Krzysztof Majer.
Na wniosek Zarządu Stowarzyszenia Społeczny Komitet Ochrony Miejsc Pamięci Narodowej w Zgorzelcu - Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Warszawie odznaczyła złotym medalem „Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej: sztandary BOT Elektrowni Turów oraz Zespołu Szkól Zawodowych im Bohaterów II Armii Wojska Polskiego.
Apel Poległych oraz salwa w wykonaniu Kompanii Honorowej wystawionej przez 23 Śląską Brygadę Artylerii z Bolesławca, poprzedziły złożenie dziesiątek wieńców i wiązanek kwiatów, które pokryły cokół pomnika.
Miłym akcentem kończącym obchody była wojskowa grochówka, na którą zaproszeni zostali kombatanci.

Roman Latosiński
Naczelnik Wydziału Promocji i Współpracy z ZagranicąTemat: miedzy pieklem a ziemia
I tu, po raz pierwszy, zgodze się z szanownym przedmówcą.

Niestety, nie do konca tez jest tak, że rodzina (jej członkowie) potrafią zrozumieć, że wyjazd (różnego typu wyjazdy się trafiają) nie jest, bynajmniej, wakacjami, tylka ciężką robotą, w której wypadki chodza po ludziach.

Dlatego tez jakiś czas temu, na spotkaniu z kombatantami (po polsku) rozmawiałem o polskim udziale w awanturach wojennych. Odpowiedziano mi "młody człowieku, to nie jest nasza wojna. Ci, którzy na nia jadą nie są bohaterami, a najemnikami"
Zapytałem, czy panu pułkownikowi zdażyło sie zakwestionować sens wejścia do Kłodzka w 1945 lub wyzwolenia Bolesławca zamiast czekać, aż niemieccy maruderzy wyjdą - odparł, że naturalnie nie.
I tutaj wpadł we własna pułapkę: żołnierz nie politykuje, żołnierz wykonuje.
Jesli nawet niektórzy z nas (ja na przykład) ma krytyczny stosunek do zaangazowania się w rozróbę iracką, to nie znaczy, że krytykuje WP lub samych żołnierzy.
I to chyba nas - europejczyków generalnie, odróznia od hamburgerów, którzy każdą krytykę polityki ostatnich pięciu lat traktują, jak zdradę wobec USA. Otóż nie "F**K Bush, support our troops" - to oznacza niechęć, brak akceptacji dla wykorzystywania funkcji prezydenta dla realizacji celów biznesowych kolesi, a jednocześnie miłość (tak, tak) i wiarę w siłę Sił Zbrojnych i jej członków.
Bo nawet, jesli sami żołnierze mają mieszane uczucia wobec procesu politycznego (a mają) to nie mogą wątpić w istnienie zwiazku emocjonalnego (pozytywnego) z Narodem, którego ramieniem zbrojnym są.

Ale, pokaż mi rodzine wojskową, która nie prosi ojca "nie jedź, zostań, nie chcę mówić dzieciom, żę tato był bohaterem" - znam takie, znam tez matki, które tak mówią, bo co mają powiedzieć? I nie widziałem, ani nie słyszałem (nie chciałbym tez tego zobaczyć), że ktos sie źle o takiej rodzinie wypowie.

Bohaterów czcić, zdrajców rozstrzeliwać, mężów kochać, żon nie zostawiać.

Mały OT ale tego nikt tu nie powiedział, jest to ważne, bo wojaczka to nie wyjazd na kolonie do NRD albo przygody Franka Dolasa. Ma niewiele wspólnego z Hollywood i pozostawia slady na całe życie.

Człowiek jest ważny, ale kiedy Ojczyzna za nic ma jego ofiarę, to sens walki sie rozmywa, bo chłopaki czwórkami nie idą dla posłów ani pobierajacego pensję prezydencką. Idą dla takich, jak oni, dla takich, jak ich żony.Temat: Newsy 2008
Więcej mieszkań dla żołnierzy

Karolina Łagowska 2008-08-12, ostatnia aktualizacja 2008-08-12 19:59

Za rok polska armia ma być w pełni zawodowa. Żeby profesjonalni żołnierze służący we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku mieli gdzie mieszkać, Wojskowa Agencja Mieszkaniowa rusza z budową i remontami budynków
Kazimierz Marszałek, dyrektor Regionalnego Oddziału Wojskowej Agencji Mieszkaniowej: - W tej chwili brakuje 256 mieszkań służbowych dla żołnierzy z dolnośląskiego i opolskiego.

Dlatego WAM rusza z inwestycjami: 30 mieszkań buduje się już w Brzegu, we Wrocławiu rozpoczyna się budowa nowych i przebudowy innych budynków na Obornickiej i Przybyszewskiego. W październiku będą też gotowe 24 mieszkania w Bolesławcu. Agencja finalizuje też kupno budynków w Opolu - będzie w nich 68 mieszkań dla żołnierzy.
Wszystko po to, by profesjonalizująca się armia miała gdzie mieszkać. Nieprzypadkowo nowe inwestycje planowane są właśnie teraz, gdy ruszyła ogólnopolska kampania informacyjna MON zachęcająca młodych do zostania zawodowymi żołnierzami.

Prezes WAM, Paweł Kossecki: - Chcemy pokazać jasno, że wojskowi w pewnym sensie są uprzywilejowani, jeśli chodzi o mieszkania. Mają je zapewnione. A jeśli nawet lokalu chwilowo zabraknie, dostaną godne dofinansowanie, żeby mogli wynająć mieszkanie, które im odpowiada.

Już wkrótce we Wrocławiu zapotrzebowanie na wojskowe mieszkania bardzo wzrośnie, bo planowana jest tu przeprowadzka siedziby Dowództwa Wojsk Lądowych. - Nie dostaliśmy jeszcze informacji o nowym zapotrzebowaniu, ale gdyby faktycznie potrzeba było dużo więcej mieszkań, uruchomimy internaty w Oleśnicy, Brzegu i hotel - mówi dyrektor wrocławskiego oddziału WAM.

Źródło: Gazeta Wyborcza Wrocław

http://miasta.gazeta.pl/wroclaw/1,35751 ... ierzy.htmlTemat: Broń ATOMOWA była u nas


Oczywiście wiele może zależeć od szkół, do których się uczęszczało, tym nie
mniej ja do nich uczęszczałem w latach 70-80 i nie przypominam sobie, by ktoś
uczył o tym, że jesteśmy mocarstwem jądrowym. Mimo to, że tematem wojska się
interesowałem. Fakt, że uczono zachowania na wypadek ataku jądrowego, no ale
to
żadnego przełożenia na posiadanie lub nie broni jądrowej nie ma.


Nie rozśmieszaj mnie. Ja wiem, że chodziłem do sanacyjnej podstawówki, w
przeciwieństwie do starego trepa (no ale on do podstawówki chodził w Gwiezdnym
Miasteczku na Bajkonurze, co już ustalono) i reszty (ci mogli wogóle nie
chodzić, albo robić czteroklasową, np.). Może wic polegał na tym, że do was nie
docierało to, co wam w szkole mówiono ?? Bo dla mnie jak na apelu dziatwa
recytowała, że sojusznicza armia radziecka posiada najpotęzniejsze rodzaje
broni i zawsze obroni polskie dzieci przed wrażymi zapędami rewizjonistycznej
Bundeswehry, zaś tłem tego był zaproszony oficer armii radzieckiej, to wydźwięk
jest zdaje się dośc oczywisty ? A przypomnij sobie rozmowy i histerię
propagandową zwiazaną z rozmieszczeniem Pershingów i 'słusznej odpowiedzi' w
postaci Pionierów oraz rakiet taktycznych ? A bzdety o posiadaniu przez
PRL "najlepszego uzbrojenia" ?? Przecież wydźwięk tamtych wydarzeń był
oczywisty! "Najlepsze", "najpotężniejsze" itd to były synonimu broni jądrowej
wtedy, i tylko kompletny kretyn mógł sądzić, że jeśli armia radziecka ma jej
używać, to jej u nas ... nie posiada.
Analogicznie, cała Piła żyła tym, że dostarczono nowe samoloty "do przenoszenia
atomówek". W Bolesławcu czy Głogowie to była taka tajemnica wielka, że 18. pułk
miał od początku ksywkę "Atomówki", i tym się różnił od pozostałych pułków 5.
Brygady...  Taki to był sekret i teraz, po 30 latach, hicior medialny. W sam
raz dla mitomanów pokroju starego trepa... Za chwilę Fakt "odkryje", że Polska
miała kopalnie uranu, albo że Gierek dał się przez chwilę podpuścić i trochę
kasy na badania nad rozbijaniem atomu w Polsce wydano... Potem "odkryją" po raz
5 w ostatniej dekadzie to, że w założeniach operacyjnych armia polska miała się
rozwijać na terenie północnych Niemiec i Danii...


Co do samego ataku, to z tego co wiem doktryna NATO przewidywała nie tylko
atak
na linię Odry, ale i detonacje na terytorium NRF-u fugasów jądrowych.
Wszystkie
te zabiegi miały na celu zatrzymanie spodziewanych kolumn pancernych UW. Nie
wiem na jakiej to miało być rubieży, tym nie mniej jest to dowód na to, ze
żadna
ze stron nie liczyła się ze stratami. Oni planowali detonacje na swoim
terenie,
my przynajmniej jedynie przygotowywaliśmy się na ich atak.


Z zeznań świadków wynika, że to było mniej-więcej na granicy RFN-NRD, co
zresztą jest dość rozsądne. Przecież po rozwinieciu kierunków natarć mieliby
przewalone, a tak chociaż mogli mniej-więcej przewidzieć którędy będą się
rozśrodkowywać. Zresztą, nasi mieli lepszy orzech do zgryzienia - przecież
uderzenia NATO poszłyby w drugiej kolejności na zaplecza mobilizacyjne. Na
polskie miasta, po prostu. A "Wielki Narodowy Bohater IVRP" na swym kupionym z
oficerskiej pensji mahoniowym jachcie, podczas swobodnych rejsów po Bałtyku, z
włosem rozwianym morską bryzą opisywał zaciekle czy pierdyknąć 2 MT w Warszawę,
czy może lepiej w Łódź, bo tam więcej rekrutów mogą WKU dostarczyć, i będzie
taniej.
ALAMO


 Menu
 : Strona Główna
 : WKU BIELSKO BIAŁA
 : WKU Kołobrzeg rozwiązana
 : WKU Kraków Podgórze
 : WKU Kraków Wrocławska
 : WKU Łódź Struga
 : WKU Nowa Huta
 : WKU Piotrków Trybunalski
 : WKU Praga Północ
 : WKU Stargard Szcz
 : WKU Starogard Gd
 : WKU Bydgoszcz
 : WKU bydgpszcz
 : WKU Katowice
 : WKU kiekce
 : WKU Kraków
  • b rowny kolor jak osiagnac b
  • warszawa;mistrz;polski
  • jesse;mc;cartney
  • osad atmosferyczny
  • straszne zrecznosciowe
  •  . : : .
    Powered by Wordpress | Designed by Elegant WPT